№4 Робота з пошуковими інструментами та аналітичними модулями сайту "Декларації"

4.1. Детальний розбір пошукових інструментів

Хочете знайти відкриті декларації посадовця за всі можливі роки? Достатньо на сайті declarations.com.ua ввести в пошуковому полі його прізвище, ім’я та по-батькові, натиснути на кнопку пошуку й отримати результат. Нагадаємо, в цій базі може бути більше декларацій вашого посадовця, ніж у держреєстрі, бо в ній є не тільки електронні, а й значний масив оцифрованих паперових декларацій, що передували електронним.

Отримані за ПІБ результати можна додатково сортувати за алфавітом, за звітним роком або за датою подачі декларації.

Для електронних декларацій також зроблена навігація по розділам. Вона може бути корисною якщо ваш фігурант задекларував дуже багато різного майна, а вас цікавить лише інформація із певного розділу. Щоб довго не скролити документ, розгорніть вкладку “Зміст декларації” з правого боку й оберіть необхідний пункт.

Під кожним документом система підтягує декларації цієї людини за попередні роки та декларації ймовірних родичів фігуранта. За допомогою цього функціоналу можна знаходити випадки конфлікту інтересів, коли родичі працюють в одному відомстві чи в пов’язаних структурах (наприклад, суди і прокуратура). Але користуватися переліком імовірних родичей потрібно обережно, адже є велика кількість повних тезок. Тому завжди відкривайте ці декларації у сусідній вкладці та порівнюйте між собою інформацію у розділі про членів родини.

Повнотекстовий пошук

Повнотекстовий пошук дозволяє шукати не лише декларації конкретних посадовців, а й якісь речі в самому змісті декларацій. 

Щоб скористатися цією функцією, у пошуковому полі поставте галочку навпроти пункту “шукати скрізь” і введіть те, що вас цікавить. Наприклад, яйця Фаберже, золоті зливки, автівки люксових марок або назви компаній.

За допомогою цього інструменту журналісти Bihus.Info готують матеріали з інфографіками про чиновників, які декларують ікони, церкви чи криптовалюти, або розслідування про посадовців, які нібито купували автівки преміум-класу за ціною 149000 грн.

Розширений пошук

Деякі “особливо багаті” посадовці декларуються з підвищеною регулярністю – кожного місяця подають форми змін про отримані дивіденди, відсотки по банківських вкладах або навіть високі премії чи зарплати. Тому у вас може виникнути потреба звужувати пошукові рамки. Допоможе в цьому інструмент розширеного пошуку.

Для цього клікніть на кнопку “Розширений пошук” під пошуковим полем, і перед вами відкриється список фільтрів, які можна обрати. Наприклад, можна шукати декларації лише за певний рік або лише певного типу – кандидатів на посаду, щорічні, форми змін, перед або після звільнення.

Якщо ваш декларант має повних тезок у інших державних органах, вам допоможе фільтр за типом посади. Наприклад, у мера Львова є тезка в поліції Чернігівської області. Щоб отримувати лише декларації мера, вам потрібно поставити галочку навпроти пункту “посада в органах місцевого самоврядування”. А якщо хочете отримати декларації тільки його тезки поліцейського, позначте галочкою пункт “посада державної служби”.

Подібний результат отримаєте, і якщо застосуєте фільтр за регіоном. Система допускає різні варіанти для цього пункту. 

Це може бути як регіон реєстрації декларанта, так і регіон фактичного проживання (адже на практиці вони часто відрізняються, наприклад, посадовець може працювати в Києві, але при цьому бути прописаним у Запорізькій області). Також можна фільтрувати результати за регіоном задекларованої нерухомості і таким чином знайти, скажімо, усіх київських суддів, які володіють нерухомістю в Криму.

Оператори пошуку

Швидко знаходити потрібне у великому масиві декларацій допомагають спеціальні пошукові оператори:

Подвійні лапки (“ ”) – фіксують порядок слів у пошуку, а також словоформи. Таким чином, завдяки лапкам ви шукаєте саме ті слова і в тому порядку, в якому їх ввели.

Цей оператор допоможе вам, коли необхідно знайти щось за точним збігом. Наприклад, ви шукаєте декларацію чиновника, якого звати Олександр Суддя. Але якщо просто вбити у пошук суддя олександр, то ви отримаєте декілька тисяч декларацій всіх українських суддів, яких звати Олександрами, і потрібний документ доведеться шукати досить довго. Тому цей запит необхідно взяти у подвійні лапки, щоб отримати лише декларації конкретного посадовця. Також цей оператор допоможе вам під час “пошуку скарбів”. Скажімо, ви хочете знайти посадовців, які задекларували золоті зливки. Якщо шукати за запитом золотий зливок без лапок, система видасть вам усі результати зі словом зливок, наприклад, срібний. Якщо взяти словосполучення в лапки, система шукатиме лише точні збіги.

Зірочка (*) – пошук за маскою, яка допускає різні варіанти закінчень.

Нею зручно користуватися, коли ви шукаєте декларації чиновника із складним прізвищем і не впевнені у правильності його написання. Або якщо ім’я має декілька варіантів написання (наприклад, Наталя і Наталія). У таких випадках у кінці слова замість літер, в яких ви сумніваєтеся, поставте зірочку, і система запропонує вам усі можливі варіанти.

Тільда (~) – пошук схожих слів.

Цей інструмент також можна використовувати для пошуку декларацій людей із різними варіаціями написання імені. Наприклад, по запиту Наталія~, ви отримаєте також декларації жінок, яких звати Наталя та Наталі. 

Мінус (-) – дозволяє виключити із пошуку певне слово.

Наприклад, ви хочете знайти декларації усіх Порошенків, окрім Петра. Тоді вам потрібно прописати у пошуковому полі Порошенко -Петро

Логічні оператори AND, OR та NOT – дозволяють додавати чи виключати із пошуку певне слово або шукати за обома варіантами.

Ці оператори допоможуть вам будувати складні пошукові запити. Наприклад, ви хочете знайти декларації народних депутатів Богдана та Ярослава Дубневичів. Тоді ваш запит виглядатиме наступним чином: Дубневич Богдан AND Ярослав.

Якщо ж вам, навпаки, потрібно відкинути одного із братів, тоді перед його іменем використайте оператор NOT: Дубневич Богдан NOT Ярослав (або скористайтесь точним пошуком “Богдан Дубневич”).

У свою чергу оператор OR дозволяє шукати декларації і з тим, і з тим словом. Наприклад, ви не пам’ятаєте, хто із братів-боксерів Кличків став мером Києва, але хочете знайти його декларацію. Для цього вам буде достатньо вбити в пошук Кличко Володимир OR Віталій.

4.2. Робота із модулем тендерів

Якщо компанії посадовця чи його родичів вигравали кошти на державних тендерах, то вгорі декларації ви побачите загальну суму виграшів. Цей розділ можна розгорнути і подивитися детальніше, яку кількість закупівель і на яку суму виграли компанії у певному році, а також скільки коштів “підняла” певна компанія за весь час.

Дані про тендери щодня підтягуються в базу declarations.com.ua із системи “Zакупівлі 2.0”, яку створює видання “Тексти”. Система містить інформацію про переможців усіх державних закупівель із 2008 року по цей час. Якщо натиснути на назву фірми, ви перейдете безпосередньо у цю базу і побачите, що і кому продавала компанія. Із сайту “Zакупівлі” у свою чергу можна потрапити на сторінки відповідних тендерів у “Віснику державних закупівель” чи системі “ProZorro” і дізнатися інформацію про конкурентів та проаналізувати тендерну документацію.

За допомогою цього інструменту можна натрапити на яскраві корупційні кейси, які можуть стати приводом для окремого розслідування. Наприклад, якщо проаналізувати інформацію про виграні тендери “Корпорацією КРТ”, виявиться, що вона є монополістом із постачання деталей для ремонту колій “Укрзалізниці”. Розслідування журналістів Bihus.Info показало, що деталі корпорації є неякісними, і “Укрзалізниця” спеціально знижувала вимоги до них, а також відхиляла пропозиції конкурентів через формальності.

Щоправда, модулем тендерів на сайті declarations.com.ua потрібно користуватися обережно. По-перше, завжди потрібно звертати увагу, наскільки компанія-переможець контролюється цим посадовцем. Наприклад, рекордсменами по сумам виграшів на державних закупівлях є різні дрібні чиновники, які задекларували по декілька акцій ПАТ “Укртелеком”. Але всього таких акцій було випущено близько 19 мільярдів, тому їхня частка вкрай мізерна і компанію вони, звісно ж, не контролюють.  

По-друге, також потрібно додатково перевіряти по реєстрам юридичних осіб, чи значився чиновник або член його родини серед засновників компанії на момент тендеру. А також – чи взагалі був у той час посадовою особою і чи міг впливати на рішення замовника.

4.3. Модуль підписки та оновлення. Пошта та RSS

Якщо ви постійно моніторите діяльність якогось посадовця, у вас може виникнути потреба дізнаватися і про його свіжі декларації. Щоб кожного дня не заходити на сайт і не перевіряти, чи не подав він якийсь новий документ, можна просто підписатися на цей запит і отримувати сповіщення про оновлення.

Для цього необхідно здійснити пошук і обрати один із способів моніторингу цього запиту – по e-mail чи по RSS. У першому випадку сповіщення про нові декларації будуть приходити на вказану вами адресу електронної пошти. У другому варіанті потрібно буде скопіювати отримане посилання та вставити його в поле “додати підписку” у будь-якому зручному для вас RSS-агрегаторі. Серед безкоштовних RSS-програм, які встановлюються на комп’ютер, можете використовувати, наприклад, Feedly чи Newsflow, серед браузерних розширень – Inoreader, Digg або вбудований сервіс для налаштування персоналізованих новин у браузері Opera. 

Призупиняти або видаляти підписки можна у меню “Мої запити”. Також у ньому можна зручно додати відразу багато різних запитів. Для цього потрібно клікнути на відповідну кнопку і вписати їх у поле, що з’явиться. Кожен новий запит необхідно писати з нового рядка.

Моніторити можна не лише декларації певних посадовців, а й якісь речі всередині документів – наприклад, подарунки, золоті зливки, діаманти чи люксові моделі автівок. Комбінуючи пошукові запити, ви можете налаштувати систему так, щоб отримати сповіщення, наприклад, коли народний депутат придбає і задекларує чергову Maserati (підписка на пошуковий запит НІБ Maserati без лапок).

4.4. Інструмент порівняння декларацій

Як уже говорилося у попередньому розділі, аналізувати декларації посадовця потрібно комплексно – тобто за всі можливі роки. Щоб для цього довго не сидіти з калькулятором і не рахувати вручну, як змінювалися доходи, заощадження та площа нерухомості у різних роках, скористайтеся інструментом автоматичного порівняння декларацій.

Вгорі кожної декларації можна побачити кнопку “додати у список порівнянь”. Після того як ви обрали усі необхідні документи, вам потрібно піднятися вгору, де над пошуковим полем є кнопка із зображенням терезів. Клікаємо на неї і натискаємо “порівняти”.

Після цього перед вами відкриються декілька графіків по певним розділам декларацій. На першому можна буде побачити, як змінювалися доходи та активи декларанта і членів його родини у різні роки і як вони співвідносяться із їхніми витратами та фінансовими зобов’язаннями.

На другому графікові зображене співвідношення доходів декларанта й окремо членів його родини. Також кольором буде виділена загальна сума отриманих ними подарунків. Якщо вона складає значну частину їхнього доходу, це можна розцінювати як ризикований фактор, адже таким чином чиновники можуть легалізовувати свої корупційні кошти.

На третьому графіку ви побачите подібну аналітику по грошовим активам посадовця та його сім’ї. Оскільки у декларації ці кошти можуть зазначатися у різних валютах, то для зручності порівняння всі вони перераховуються у гривні за курсом на 31 грудня звітного року. Щоправда, це викликає і певні труднощі – щоб дізнатися чи декларант накопичив додаткові заощадження, чи його грошові активи зросли за рахунок зміни курсу валют, потім кожен документ доведеться відкрити окремо і порівняти ці дані вручну. Також окремо кольором буде позначена загальна частка готівки у заощадженнях.

На графіках 4-5 буде показана динаміка змін загальної площі земельних ділянок і приміщень (квартир, будинків та іншої нерухомості) декларанта і членів родини.

На останньому графіці зображено, як змінювалася кількість транспортних засобів у деклараціях за різні роки. Щоправда, на практиці посадовець міг продавати одні автівки і купувати інші, але їхня загальна кількість залишалася незмінною. Тому знову ж усі ці документи доведеться відкривати і дивитися, чи весь цей час ваш фігурант їздить на одних і тих самих машинах, чи можливо постійно купує щось новіше та дорожче.

До речі, порівнювати можна не лише декларації однєї людини, а й кількох різних.

4.5. Інструмент червоних прапорців

Нещодавно у базі declarations.com.ua з’явилась нова опція – червоні прапорці. Вони сигналізують, на що звернути увагу при аналізі декларацій. Оформлені як червона кнопка “Особливості,” – її видно біля документу після пошукового запиту.

База аналізує кожну декларацію за майже двома десятками ризик-параметрів і в кожній конкретній декларації підтягне лише ті прапорці, які їй відповідають. Приміром, мільйони готівки або видатки значно перевищують доходи. Після розгортання декларації ви побачите детальний опис кожного виставленого прапорця.

Прапорець “Активи в 10+ разів перевищують доходи”. Якщо сумарні заощадження декларанта і родини в 10 та більше разів перевищують їхні доходи, база сигналізує вам. При подальшому аналізі декларації варто перевірити, чи мав декларант або його родичі більш високі офіційні доходи у попередні роки.

Прапорець “Готівка понад 5 млн грн”. З’являється, коли сума готівки декларанта і родини перевищує 5 млн грн. При цьому цифри, що зазначені в іноземній валюті, переведені в гривні за курсом на 31 грудня звітного року. Це не обов’язково свідчить про порушення, однак сигналізує вам придивитися до доходів та видатків декларанта.

Прапорець “Наявність люксових авто”. З’являється, коли в декларації вказано транспортний засіб, який належить до відібраного розробниками списку дорогих марок і моделей, а  рік випуску більше за 2011 (або просто не вказаний). Варто перевірити, чи достатньо у декларанта та членів родини офіційних доходив на його купівлю.

Прапорець “Є нерухомість за кордоном”. База просигналізує вам про будь-яку задекларовану нерухомість посадовця або члена сімї, якщо ця нерухомість не в Україні. Аналізуйте, коли вона була придбана та чи мав декларант або його родина офіційні доходи на її купівлю.

Прапорець “Має нерухомість площею більше 300 м2”. Сигналізує про наявність задекларованих великих об’єктів нерухомості (житловий будинок, квартира, кімната, садовий або дачний будинок) на будь-якому праві власності. Варто перевірити, чи достатньо у декларанта та членів родини офіційних доходив на його купівлю/оренду

Прапорець “Є будинок\ дача, немає землі”. Оскільки користуватися будинком без землі неможливо, ідеться про можливе порушення правил декларування (невнесення в декларацію земельної ділянки). Варто ідентифікувати ділянку під будинком та з’ясувати власника. Яка відповідальність передбачена за таке порушення, читайте у п. 2.4.

Прапорець “Є гараж, немає авто”. Якщо декларант або його родич володіє гаражем чи паркомісцем, але не декларує машин, система вкаже вам на цей факт. Він може означати, що декларант приховав транспортний засіб, яким насправді користується.

Прапорці “Не вказано вартість нерухомості / транспортного засобу, якщо права на них набуті у звітному році”. Коли хтось не вказує вартість свіжопридбаного житла чи нерухомості, це може вказувати на сумнівне походження коштів на дорогий актив, однак ситуація потребує детального вивчення.

Прапорець “Має фінансові зобов’язання по відношенню не до банків, страхових чи лізингових компаній або пенсійних фондів”. Може свідчити про фіктивні боргові операції, але інформація з декларації потребує додаткової перевірки.

Прапорець “Повідомлення про суттєві зміни подано пізніше встановленого законом терміну”. Певні категорії декларантів повинні протягом 10 днів подавати в реєстр декларацію про витрати, дохід або подарунки, які перевищують визначену суму (детальніше читайте п. 2.3). База сигналізує, коли цей дедлайн порушено. У самій декларації видно дату її подання і дату, коли був отриманий дохід/подарунок або придбано актив. Порушення 10-денного терміну подачі форми змін підпадає під адміністративну відповідальність (див. п. 2.4)

Прапорець “Подарунки, призи, благодійна допомога складають >75% доходу”. Система покаже цей прапорець, коли сума доходів декларанта і родини на 75% складається з подарунків та благодійної допомоги, що може свідчити про спробу легалізації сумнівних коштів.

Прапорець “Призи / лотереї більше 10 тис”. База позначить, коли посадовець задекларував дохід (свій чи родича)  у вигляді виграшу чи призу на понад 10 тис. грн., що також може вказувати на спробу легалізувати кошти сумнівного походження.

Прапорець “Є повітряний транспортний засіб”. База зверне вашу увагу, якщо посадовець задекларував, приміром, володіння або користування гвинтокрилом. Варто вивчати детальніше походження коштів на це.

Крім перерахованого, база declarations.com.ua дасть знати, коли посадовець має підозріло великі борги. Прапорець має назву “Зобов’язанні в 2+ рази перевищують активи і доходи”. Тут рахують суми зобов’язань родини. А також виставить сигнал, коли декларант підозріло багато витрачає. Прапорець “Видатки в 3+ рази перевищують активи і доходи”. А також, коли посадовець вказав, що не знає вартості якогось потенційно дорогого майна, бо “Член сім’ї не надав інформацію”.

Ці ж ризик-фактори продубльовані і в модулі аналітики бази declarations.com.ua, який детально описаний у наступному підрозділі. У модулі аналітики функціонал “червоних прапорців” дає додаткові можливості – вибрати за ризик-параметрами великий масив даних для аналізу.

4.6. Модуль аналітики

Модуль аналітики в базі declarations.com.ua дозволяє формувати складну вибірку декларацій за різними параметрами, більшість подібних вибірок не вдасться сформувати за допомогою пошуку, навіть розширеного. Тут можна сформувати вибірки не за ключовими словами, а за діапазоном.

Наприклад, за допомогою меню “Аналітика” можна знайти всіх чиновників, які задекларували нерухомість сумарною площею понад тисячу квадратів. Або всіх співробітників конкретного відомства, які задекларували люксові автівки. Або всіх, хто тримає під матрацом понад 5 мільйонів готівки. Або регіони, в яких чиновники мають найбільші доходи. Або всіх, хто має борги від мільйона гривень. 

Перейдійть у пункт меню “Аналітика”, і перед вами відкриється система, у якій потрібно обрати необхідні фільтри.

У вкладці “Загальні дані” оберіть установу, яка вас цікавить, а також регіон та звітний рік. Можна обирати відразу декілька відомств, років чи регіонів. Якщо фільтри не застосовувати, то система будуватиме аналітику відразу по всьому наявному масиву декларацій, але приготуйтеся до того, що це працюватиме досить повільно. 

У вкладках “Доходи та активи” і “Зобов’язання та видатки” можна обрати декларації посадовців, у яких:

 • а) заробіток, заощадження, витрати чи борги перевищують певні суми; 
 • б) грошові активи, видатки чи борги у декілька разів перевищують офіційні доходи; 
 • в) у заощадженнях яких певний відсоток, що вас цікавить, припадає на готівку;
 • г) чиновники “сидять на шиї” у родичів – тобто коли доходи чи грошові активи членів родини у декілька разів перевищують заробіток чи заощадження самого декларанта.

 

У пункті “Нерухомість” ви зможете відфільтрувати декларантів, у яких:

 • а) загальна площа землі чи нерухомості перевищує певні цифри;
 • б) нерухомість або земля не вказані взагалі; 
 • в) більшість землі чи нерухомості записані на членів родини; 

 

У вкладці “Транспорт” доступна фільтрація по рокам випуску та маркам автівок. Можна обрати усі декларації, у яких є транспорт або немає взагалі, де сумарна вартість усіх транспортних засобів перевищує певну суму чи наявні автівки класу люкс.

У розділі “Регіональний зріз” ви знайдете аналітику по регіонах, але вона працюватиме тільки якщо у вкладці “Загальні дані” не обрана певна область. Тут можна дізнатися, у яких областях у посадовців та членів їх родин найвищий середній дохід, де декларують найдорожчі автівки чи найбільше нерухомості, у яких регіонах найбільше заощаджень тримають в готівці тощо.

В модулі аналітики також є вкладка “ризик-аналіз”, з усіма червоними прапорцями, описаними  у п. 4.5. Але тут можна не просто відкрити конкретну декларацію і побачити в ній прапорці, а самостійно сформувати цілу вибірку за різними підозрілими параметрами: коли заощадження в рази перевищують офіційні доходи, є нерухомість закордоном, надто великі борги, мільйони готівки або підозріло великі виграші в лотерею.

Коли ви обрали усі необхідні фільтри, перейдіть у вкладку “Список декларантів”, щоб дізнатися імена посадовців, які потрапили під обрані вами параметри. Перед вами відкриється таблиця із їхніми ПІБ, посадами, посиланнями на декларації та зведеними даними із них. Можна також застосовувати додатковий пошук по цьому масиву: натиснути на відповідну кнопку і, наприклад, серед декларацій усіх суддів знайти лише Верховний Суд або виокремити лише посадовців, які їздять на Лексусах.

Але пам’ятайте, що дані часом можуть дублюватися за рахунок того, що родичі цих посадовців також є чиновниками і теж подавали декларації. Тому намагайтеся не формувати дуже об’ємні вибірки, а також аналізуйте і очищайте отриману вибірку від зайвих результатів.

Дані з вибіркою можна завантажити собі у форматі XLSX та продовжити аналізувати на комп’ютері. Детальніше про це у п. 4.8.

Зауваження: Модуль аналітики працює з усім масивом даних. При обробці такої кількості документів бувають збої (переважно через помилки самих декларантів). Усі результати модулю аналітики є “консультативними”, обов”язково перевіряйте їх перед публікацією чи висновками.

4.7. Регіональні лендінги

Регіональні лендінги – сторінки зі зведеною аналітикою по регіональних органах державної влади. Наразі такі сторінки створені для обласних рад та міських рад обласних центрів. (Надалі вибірки будуть розширюватись.) Завдання лендінгів – полегшити роботу регіональних журналістів та аналітиків, спростивши пошук підозрілих декларацій посадовців їхнього регіону.

Потрапити на сторінку лендінгів можна з головного меню. Потім оберіть регіон, який вас цікавить, та орган державної влади у цьому регіоні.

Зауваженя: декларації посадовців на лендінги додавались вручну. Як виявилось, в декількох регіонах окремі депутати місцевих рад не вважають за потрібне подавати декларації, про що ми повідомили НАЗК. Після подачі ними декларацій, ми додамо їх до лендінгів. Станом на сьогодні кількість таких осіб не перевищує 20-ть на всю Україну.

Основні елементи лендингу: загальна аналітика, порівняльний перелік, детальні дані.

Перше, що ви бачите на сторінці лендінгу – загальна аналітика по деклараціях. За замовчуванням аналітика будується на документах найсвіжішого року, але є можливість обрати будь-який інший. До аналізу беруться щорічні декларації.

В цій візуалізації легко побачити декларації, які вибиваються із середньостатистичних значен. Кожен декларант представлений “кулькою” на графіку.: 

 1. Розташування по горизонталі залежить від доходу самого декларанта 
 2. Позиція по вертикалі – від доходу його родини. 
 3. Розмір “кульки” це загальні активи, вказані в декларації.
 4. Насиченість кольору – кількість нерухомості (максимальна глибина кольору – понад 500 кв.м.)
 5. Товщина червоної лінії навколо – кількість “червоних прапорців” (ризик-факторів) у декларації.

Наголосимо, розташування кульки по горизонталі і вертикалі залежить від доходу декларанта та його родини за рік декларування, а розмір – від активів. Великі кульки можуть знаходитись практично на нулі, якщо у декларанта в поточному році прибутків майже немає, але є суттєві накопичення за попередні періоди.

Якщо вас зацікавив певний декларант, то клікніть по його “кульці” і побачите в цьому ж графічному форматі його декларації за всі роки Це дозволяє швидко зрозуміти динаміку зміни доходів декларанта.

Під візуалізацією розташований порівняльний перелік усіх декларантів, що є членами обраного вами органу. Цей перелік дозволяє максимально просто отримати базові уявлення про майно та статки декларантів. 

Важливо: перелік формується за той самий рік, який ви обрали у візуалізації вище. Змінити рік можна також у формі візуалізації.

Для зручності, декларантів можна сортувати за сукупністю активів (саме загальних активів, а не прибутком останнього року), кількістю ризик-факторів чи просто за алфавітом.

Окремими колонками у список винесено: ПІБ, ризик-фактори, доходи, активи, автомобілі, нерухомість та земля. 

Для ризик-факторів відображається загальна кількість, але при наведенні на цифру у спливаючому вікні ви побачите розшифровку – які саме фактори “спрацювали” на декларації.

Під показниками доходів, активів, нерухомості та землі є індикатор, наскільки збільшився (зелений колір) чи зменшився (червоний колір) цей покажчик у порівнянні із попереднім роком. Індикація вказана у відсотках. Якщо замість цифри відсотків ви бачите індикатор у три зелені плюси, це означає що за попередній рік покажчик нульовий (і вирахувати відсоток неможливо).

Якщо навпроти ПІБ декларанта стоять прочерки, це означає що за обраний вами рік він декларацію не подавав.

Клік по кожному із цих покажчиків виводить у спливаючому вікні окремий графік, що показує зміну покажчика з року в рік (окремо для декларанта, окремо – для його родини).

При кліку по ПІБ декларанта ви потрапляєте на сторінку його детальних даних.

Перше, що ви отримуєте – деталізовані графіки по основних блоках декларації. Тут містяться дані не лише про доходи і активи, а й про видатки декларанта,  а також його зобов”язання (борги). Як і в скороченій версії, кожний графік вибудовується окремо для самого декларанта і окремо для членів його родини.

Друга опція – усі зв”язки декларанта, побудовані на основі його декларації. Вказуються як люди, з якими він пов”язаний, так і коди компаній, які він зазначив у декларації. У зв”язки виносяться члени родини, компанії де декларант працював, або отримував від них гроші тощо. Клік по ПІБ пов”язаної людини або коду компанії виводить інші зв”язки, що дозволяє побудувати повноцінну карту.

Третя можливість – перелік усіх документів, з яких отримані дані для аналітики. Швидкий перехід на ці документи дозволяє переглянути їх вручну, щоб уточнити дані або отримати більше інформації. Окрім кнопкою “Порівняти” на вкладці документів ви перейдете на інфографіку стандартного інструменту порівняння декларацій, за вже відсортованими документами.

4.8. Вивантаження даних та їх аналіз в сторонніх сервісах

У модулі аналітики отриману вибірку за обраними вами параметрами можна завантажити собі на комп’ютер (кнопка “Завантажити” справа), щоб опрацьовувати далі.

За допомогою програми Exel, наприклад, потім можна порахувати загальні доходи чи заощадження чиновників з вибірки, розсортувати суми за зростанням чи спаданням і визначити найбагатших чи найбідніших декларантів. Так само тут можна підчистити вручну дублі, які потрапили у вибірку через декларації родичів або прибрати декларації не співробітників відомства, а представників громадських рад при ньому.  

Також для очистки даних рекомендуємо безкоштовну програму Open Refine.

Серед іншого вона допоможе знаходити помилки – надто великі цифри, слова замість чисел, порожні значення, одруківки чи невідповідності в значенях, а також може фільтрувати та об’єднувати дані.

Ідеї тем для матеріалів, побудованих на великих вибірках, детально описані у нашому відеокурсі.

На сайті declarations.com.ua реалізований і відкритий доступ по АРІ. Для цього спершу необхідно сформувати запит будь-якої складності за допомогою інструментів сайту (включно із повнотекстовим пошуком, фільтрами, операторами пошуку та сортуванням декларацій) і потім додати до нього в адресному рядку браузера параметр &format=opendata

Дані завантажуються в форматі JSON. Інформація по кожній декларації буде розкладена на наступні 5 розділів: 

 • guid – унікальний рядковий код документа;
 • infocard – коротенька картка документа з інформацією про декларанта (ПІБ, місце роботи та посада), тип декларації, тощо;
 • raw_source – для електронних декларацій у цьому розділі буде вказуватися посилання на її машиночитну копію на сайті НАЗК. Для паперових декларацій буде мати повний машиночитний документ декларації у старому форматі; 
 • unified_source – для паперових декларацій тут буде документ, сконвертований зі старого формату до форми електронної декларації. Для нових електронних декларацій цей розділ міститиме повний документ з невеликими корекціями формату, які ми робимо для уніфікації;
 • related_entities – тут ви знайдете перелік родичів декларанта, усі компанії, що були згадані у декларації, та посилання на пов’язані документи (тобто на виправлені декларації за цей рік або навпаки, на декларацію, яка виправлялась).

Детальну інструкцію, як користуватися сервісом API та приклад програми на Python для завантаження даних, ви знайдете за цим посиланням. Для подальшого аналізу отриманого дата-сету рекомендуємо користуватися мовою програмування R.

4.9. Боти і мобільна версія

Часом у журналіста чи активіста може виникнути потреба оперативно знайти якусь інформацію із декларацій “в полях”, коли немає доступу до комп’ютера. У такій ситуації можна скористатися ботом “Declarations Bot” у Telegram, Messenger або Skype. У ньому можна шукати всі декларації чиновника за його ПІБ, а також скористатися повнотекстовим пошуком. Наприклад, ви можете зустріти під Господарським судом міста Києва суддю на Bentley і захочете поставити їй запитання. Щоб дізнатися, як її звати, достатньо написати боту ключові слова “Bentley Господарський суд Київ”, і ви відразу ж отримаєте посилання на декларації судді, котра володіє таким транспортним засобом.

Також за допомогою бота можна підписатися на запит, натиснувши відповідну кнопку. Якщо ж у вас виникне потреба відписатися від чогось, то потрібно написати фразу “мої підписки” і скасувати непотрібні моніторинги. 

Інформацію в ботові можна шукати українською, російською та англійськими мовами. Розробники зробили його максимально живим, тому він любить, коли йому дякують, відповідає на гасло “Слава Україні!”, а якщо по вашому запитові результатів не знайдено – то може підбадьорити вас жартом.

Також вам може бути корисним канал “ТОП Декларації” у Telegram. Підписавшись на нього, ви будете отримувати сповіщення про свіжі декларації Президента, членів Офісу Президента та Кабінету Міністрів, суддів Конституційного та Верховного судів, депутатів Верховної Ради та мерів обласних центрів.

Розробка текстових матеріалів посібника стала можливою завдяки підтримці програми #USAID_ВзаємоДія в рамках проекту «Декларації IV: Нова надія», який реалізується ГО «Канцелярська Сотня». Цей Проект став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу. Окремі думки, висловлені у цьому матеріалі, є відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Агентства USAID або Уряду США.