№5 Огляд інших джерел даних (RING)

Під час будь-якого розслідування, зокрема і на основі декларацій чиновників, журналіст зіштовхується із необхідністю зібрати і зіставити між собою дані з багатьох джерел. Дещо спростити цей процес може сайт RING – онлайн-база від Bihus.Info, яка об’єднує в собі 20 джерел відкритих даних.

На головній сторінці сайту перед вами відкриється пошукове вікно, у яке можна вводити фактично що завгодно – прізвища, імена та по-батькові людей, назви або коди компаній, адреси чи номери телефонів. Після цього система розпочне пошук усіх співпадінь одразу у 20 наборах даних.

Оскільки на сайті RING дуже багато різноманітної інформації, часом виникає потреба уточнювати запит (наприклад, фіксувати порядок слів, додавати чи відкидати певне слово, шукати схожі). Для цього можна скористатися такими самими пошуковими операторами як і на declarations.com.ua. Про них ми детально розповідали у розділі 4.1. цього підручника.

 Список дата-сетів можна розгорнути та переглянути під пошуковим полем. За замовчуванням стоїть пошук одразу по усім, але за потреби можна обрати один або декілька із них. RING включає у себе:

 • Паперові та електронні декларації чиновників – якщо ви працюєте із якимось посадовцем, то усі його декларації відразу можливо знайти на RINGу. Сайт підтримує і повнотекстовий пошук по деклараціям – якщо якась людина чи компанія фігурує у чиємусь звіті про майно та доходи, ви також про це дізнаєтеся.  
 • Декларації родинних зв’язків суддів – це джерело допомагає швидко та зручно знаходити родичів суддів або навпаки – дізнаватися про зв’язки якихось інших ваших фігурантів розслідувань зі служителями Феміди. 
 • Учасники місцевих виборів 2015-го року – за допомогою цього дата-сету можна дізнатися про зв’язок людини із певними політичними силами, а також її базові біографічні відомості – інформацію про дату народження, освіту та місце роботи.  
 • Помічники народних та місцевих депутатів – дозволяють скласти карту зв’язків вашого фігуранта, відстежувати його політичну кар’єру та переходи по партіям. Якщо говорити саме про аналіз декларацій, то часто топ-посадовці ховають своє майно та бізнес-активи уже не на родичах, а на пов’язаних особах. Наприклад, народний депутат записав на своїх помічників мисливський та яхт-клуби, про що розповідали журналісти Bihus.Info в одному зі своїх розслідувань. 
 • Фінансові звіти партій та кандидатів – тут можна дізнатися чи підтримувала людина або компанія грошима певну політичну силу і знову ж зробити висновки про їх зв’язок.
 • Реєстр осіб, засуджених за корупцію – розповість вам, чи має людина вироки за корупційні правопорушення. Наприклад, може виявитися, що вашого фігуранта уже штрафували за несвоєчасну подачу декларації або декілька років тому його спіймали на хабарі. 
 • Реєстр власників елітної нерухомості – значно спрощує процес пошуку дорогого майна, записаного на родичів чиновників. Дані підтягуються з іще одного проекту “Канцелярської сотні” та Bihus.Info – сайту “Гарна Хата”, на якому розробники зібрали інформацію про власників нерухомості у елітних житлових комплексах та котеджних містечках. Але варто пам’ятати, що вона актуальна станом на певну дату. Тому якщо знаходите там відомості про вашого фігуранта чи його родича – обов’язково візьміть витяги із державного реєстру нерухомого майна за адресою кожного об’єкта нерухомості.  
 • Єдиний державний реєстр юридичних осіб – щоб дізнатися перелік усіх компаній, де певна людина фігурує як директор або засновник, в офіційному державному реєстрі потрібно брати платні витяги, а в нашій базі RING це можна знайти абсолютно безкоштовно у декілька кліків. Також тут можна відразу побачити історію реєстраційних змін в компанії за останні декілька років, а ще зручно збирати інформацію про бізнес-партнерів – просто натиснути на їх ПІБ і вони відкриються у пошукові у сусідній вкладці. Дані оновлюються із офіційного державного реєстру кожен робочий день. 
 • Власники значної частки та звіти акціонерних товариств – у свою чергу інформацію про власників більше 5% акцій акціонерних товариств можна дізнатися із дата-сетів, що підтягуються з бази Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку (SMIDA). Але дані про акціонерів у ній оновлюються раз на квартал, тому щоб знати, чи не відбулися з того часу зміни, завжди додатково переглядайте звіти акціонерних товариств, які також можна знайти на сайті RING.   
 • Реєстрація компаній в ДФС – із цього джерела можна дізнатися, чи перебуває компанія на обліку в податковій. У ньому навіть зареєстровано на 80 тисяч компаній більше, ніж у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб. Переважно це компанії родом із 1990-х – початку 2000-х, які з’явилися до появи ЄДРу і уникають внесення в реєстр. І це створює величезну проблему, тому що вони можуть вести якусь діяльність, але дізнатися імена їхніх власників неможливо. 
 • Переможці державних закупівель – якщо вам потрібно перевірити, чи брала якась компанія, пов’язана з чиновником, участь у державних тендерах, то для цього не обов’язково лізти у “ProZorro” чи “Вісник державних закупівель”. У RINGу ви побачите основну інформацію про виграні тендери – суму, замовника і предмет закупівлі. Потім звідти можна перейти безпосередньо на першоджерело й аналізувати закупівлю детальніше.
 • Податковий борг – це джерело покаже вам, чи сумлінно людина або компанія платить податки і чи має борги перед державою. Але пам’ятайте, що інформація про борг підтягується станом на перше число кожного місяця, і якщо вам необхідно дізнатися, чи є він зараз, перейдіть за лінком на сайт податкової і перевірте самостійно.
 • Британський реєстр компаній – допоможе відшукати бізнес фігуранта на туманному Альбіоні чи відразу ж дізнатися бенефіціарів британської фірми, не витрачаючи час на пошук та освоєння іноземного реєстру. Але дані можуть бути застарілими, тому не забувайте переходити за лінком на картку компанії у першоджерелі та перевіряти актуальність.
 • Ліцензії та дозвільні документи ДАБІ – тут можна дізнатися про видачу чи анулювання ліцензій на заняття будівельною діяльністю для компаній або ФОПів, а також знайти документи на будівництво за конкретною адресою. Наприклад, може виявитися, що ваш фігурант розслідування зводить собі дачу, але не декларує її як об’єкт незавершеного будівництва. Або таким чином можна знайти адресу будинку посадовця, який він спеціально не ввів у експлуатацію, щоб не відображався у реєстрі нерухомості. 
 • Містобудівні умови та обмеження – тут можна дізнатися, яких вимог повинен дотриматися забудовник: якою має бути висота будівлі, відстань між об’єктами, відсоток забудови земельної ділянки та щільність населення, вимоги до благоустрою тощо.
 • Ліцензії ДП “Геоінформ” – у цьому джерелі ви знайдете спецдозволи на вивчення, розробку та видобування корисних копалин.  

Також під час аналізу декларацій чиновників активно використовуються реєстри нерухомого майна та транспортних засобів, реєстри юридичних осіб і судові реєстри. Їх ми вже частково зачіпали у пунктах 3.3. та 3.4. Але під час роботи з ними варто пам’ятати певні правила та зважати на їх особливості, щоб випадково не зробити неправильні висновки та не поширити недостовірну інформацію. 

Основне, на що потрібно зважати – що кожен українець може мати велику кількість повних тезок, і за запитами по ПІБ реєстри видадуть також інформацію про їхній бізнес, майно чи судові справи. Тому потрібно завжди ретельно перевіряти, чи знайдені відомості стосуються саме вашого фігуранта. На жаль, в Україні немає жодного публічного ідентифікатора, який був би індивідуальним для кожного громадянина та використовувався у всіх реєстрах. Тому відокремлювати інформацію про певну людину скрізь доводиться по-різному. 

Для Єдиного державного реєстру юридичних осіб і його комерційних чи громадських аналогів таким ідентифікатором є прописка засновника компанії. Щоправда, протягом життя вона може неодноразово змінюватися, і в компаніях, заснованих раніше, буде фігурувати стара прописка. Тому потрібно спершу скласти для себе список усіх можливих адрес фігуранта та його родичів за допомогою реєстру нерухомого майна та сайту “Вся Украина – жители” і звірятися з ним під час пошуку інформації про бізнес. 

Щоб отримати відомості саме про власність конкретної людини із реєстру нерухомого майна, потрібно брати витяг за її ідентифікаційним кодом. Але до 2013 року при реєстрації нерухомості міг вказуватися не РНОКПП (ІПН) власника, а його номер паспорту, тому за таким запитом можна отримати не всю інформацію. Загалом одним із найбільших недоліків цього реєстру є те, що там часто не вистачає відомостей за старі роки. Також у витягові на людину або компанію ви отримаєте не актуальну інформацію станом на момент запиту, а список усіх об’єктів, якими вона володіє чи володіла колись. Щоб перевірити актуальність кожного запису, потрібно знову брати витяг за адресою об’єкту нерухомості. 

Щоб отримати інформацію про автівки конкретної людини із реєстру транспортних засобів, потрібно брати витяг за її ПІБ із додаванням дати народження. Але пам’ятайте, що у витягові у розділі “Дата реєстрації” часом може бути не фактичний час набуття автівки, а дата останніх змін у реєстраційних документах – встановлення газово-балонного обладнання, перефарбування, відновлення втраченого техпаспорту тощо. 

Під час пошуку на сайті “Судова влада України” інформації про справи, у яких фігурувала потрібна вам людина, зважайте на її територіальну підсудність. Якщо ваш фігурант прописаний, скажімо, у Печерському районі міста Києва, то і судитися в першій інстанції буде в Печерському районному суді. Але цей спосіб не є панацеєю, адже певні категорії справ можуть розглядатися у спеціалізованих судах або за місцем вчинення правопорушення. Тому шукайте також додаткові ідентифікатори у тексті судових рішень – наприклад, місця роботи чи проживання фігурантів.

Розробка текстових матеріалів посібника стала можливою завдяки підтримці програми #USAID_ВзаємоДія в рамках проекту «Декларації IV: Нова надія», який реалізується ГО «Канцелярська Сотня». Цей Проект став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу. Окремі думки, висловлені у цьому матеріалі, є відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Агентства USAID або Уряду США.